تبلیغات
اینترنت رایگان كسب در آمد گرفتن مجوز
پرسشها,و,پاسخهای,بنیادین,آیین,زرتشت,

.:. امروز :
   
 
پیوندها
نام شناسی و ریشه واژه ها
بزرگترین سایت دانلودایرانیان
امكانات

تبلیغات

vbmahdi2009.blogfa.com !

پرسشها و پاسخهای بنیادین درباره آیین زرتشت

پرسش : آیا زرتشت" پیغمبر" بود ؟
پاسخ : نه ، زرتشت که تمام فلسفه خود را روی" خرد" پی ریزی کرد و بزرگترین مبارز بر ضد خرافات و مردم فریبی بود ،هیچگاه ادعای" پیغمبری "نکرد .

پرسش : پس زرتشت که بود؟
پاسخ : تمام فیلسوفان یونانی و سپس رومی که بدون استثنا یا خود را شاگرد زرتشت معرفی کرده اند یا برای اعتبار دادن به خود، نوشته های خود را به او منصوب کرده اند ، زرتشت را "آموزگار جهانی" نامیدند . پس از تسخیر ایران به وسیله مسلمانان عرب ، ایرانیانی که نخواسته بودند بکیش عرب در آیند و زرتشتی ماندند در زیر ستم شدید و برای نگهداری از جان خود به زرتشت لقب"پیغمبر"دادند. امروز با گسترش دانش زرتشت شناسی اگر بخواهیم لقبی به زرتشت بدهیم، همان " ابر اندیشمند " خواهد بود. که در جهان یکتا میباشد . به زبان گاتایی او را اشوان و درزمان هخامنشیان او را ارتوان نامیدند . اشوان یا ارتوان یعنی کسی که خود را با قانون هستی که بر پایه های راستی و درستی پی ریزی شده هماهنگ کرده باشد.

پرسش : هدف آیین زرتشت چیست ؟
پاسخ : هدف آیین زرتشت را میشود تنها در یک جمله خلاصه کرد: خوشبخت سازی زمین و تمام جاندارانی که روی این کره زندگی می کنند یعنی انسانها, جانواران و گیاهان . تمام آرمان زرتشت بر این پایه پی ریزی شده که از زمین کره ای خوشبخت درست کند که در آن جانداران بتوانند شکوفا شوند و به رسایی برسند و سپس با خشنودی در نور و خرد اهورا مزدا غرق شده و به زندگی جاوید دست یابند .

پرسش : آیا زرتشت "یکتا پرست بود"؟

پاسخ : نه به هیچ روی ! واژه "یکتا پرست" را چندی از نویسندگان با واژه های "یکتا شناس " و "یکتا گرا" اشتباه کرده اندو این اشتباهی است بسیار بزرگ . ما باید نخست از خود بپرسیم آیا یکتا پرستی به خوشبخت زیستن انسانها، جانوران و گیاهان که آرمان زرتشت است کمک میکند ؟ زمانی که کتابهای تاریخی را میخوانیم، میبینیم که بزرگترین کشتارها و خونریزی های تاریخ بشری بوسیله "یکتا پرستان"انجام گرفته.
جنگهای صلیبی میان یکتا پرستان مسیحی با یکتا پرستان مسلمان، جنگهای مذهبی میان یکتاپرستان کاتولیک با یکتاپرستان پروتستان جنگهای مذهبی میان یکتاپرستان سنی و یکتاپرستان شیعه،کشتار وحشتناک 120000 "کترها " به وسیله یکتا پرستان کاتولیک در سده سیزدهم در جنوب فرانسه به فرمان پاپ که آنها را به دوگانه گرایی متهم کرده بود،جنگهای بی پایان میان یکتا پرستان مسلمان با یکتا پرستان یهودی ،کشتار شش ملیون یهودی یکتا پرست به وسیله مسیحیان یکتا پرست،سنگسار و سوزاندن مردمان بی گناه در میدانهای شهر به وسیله یکتا پرستان مسیحی و مسلمان. در 2000 سال گذشته بیش از سد ملیون کشته به جا گذاشته .
آیین زرتشت آیینی است" یکتا گرا ". واژه "یکتاگرا" با پسوند دینامیک" گرا" درست شده که از "گرایش" میاید یعنی حرکت از یک نقطه به نقطه دیگر. چون آیین زرتشت آیینی است دینامیک و همیشه در حال نو سازی و نو آوری و نو شدن بنابراین واژه یکتاگرا نمایان گر این آیین است . پیروان این آیین, با کار و کوشش خود که بر پایه های اندیشه نیک، گفتار نیک و کردار نیک و با سرکوب کردن دروغ و ریا و خرافات انجام میشود به سوی یگانگی و به سوی اهورا مزدا گام بر میدارند تا با او یگانه شوند،تا با او یکتا شوند. بنابراین آیین زرتشت آیینی است یکتا گرا و یکتا شناس

پرسش : کتاب مقدس آیین ایرانیان چیست؟
پاسخ: کتاب مقدس آیین ایرانیان "گاتها" می باشد. تمام پژوهشهای زبانشناسی و تاریخی نشان میدهد که واژه به واژه این کتاب بدون کوچکترین تغیری 3743 سال پیش از زبان زرتشت بیرون آمده . "گاتها" که بمعنی "سروده" میباشند،17 بخش از72 بخش« اوستا» را درست میکنند. این 17 بخش، که بخشهای 28 تا 45 از اوستا را درست میکنند تنها نوشتاری است که از زرتشت به ما رسیده. بقیه دیگر بخشهای کتاب اوستا، از نوشتارها وتفسیرهای پراکنده ای درست شده که سده ها پس از مرگ زرتشت بوسیله دیگران نوشته شده و این در زمانهائی بوده که زبان گاتها از یادها رفته بود. بنابراین در اوستا مطالبی نادرست وجود دارد که باید به آن توجه داشت . 17 بخش گاتها را موبدان بعنوان سروده های مقدس از بر کرده و در درازای بیش از 3000 سال با فداکاری از نسلی به نسل دیگری سپردند تا به ما رسیده. در این کتاب از یک خدا نامبرده شده و آنهم اهورا مزدا است. اهورا مزدا یعنی آفریننده جهانی که بر پایه های خرد پی ریزی شده.
تمام هدف و آرمان گاتها را میشود در یک جمله خلاصه کرد: خوشبخت ساختن کره زمین و تمام جاندارانی که در آن زندگی میکنند، یعنی زنان،مردان،جانوران و گیاهان.
اگر کسی _ و تمام پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند _ زندگی خود را به قوانینی که در گاتها نوشته شده هماهنگ کند ، هیچ تردیدی نیست که نه تنها او زندگی آرام و خوشبختی برای خود درست خواهد کرد بلکه در خوشبخت سازی اطرافیان خود هم سهم بسیاری خواهد داشت . و همانگونه که گاتها میگویند " تنها در خوشبختی و شادمانی و خوشبخت سازی دیگران است که میشود به اهورا مزدا رسید .
ارسال شده توسط:الیاس در چهارشنبه 18 آذر 1388 | نظرات()
مطالب گذشته

از همین الان به جمع ثروتمندان اینترنتی بپیوندید
هدیه اول برای وبمسترها
پایان دنیا در سال 2012
موانع موفقیت
خود را تغییر دهید تا دنیای شما تغییر كند
9 ویژگی افراد موفق در كار و تجارت
ارتباط موثر
فرایند مذاكره مطلوب در بازاریابی
اصول بازاریابی تلفنی
به نام اهورا مزدا
شعر غریبه
سرباز
مهمترین کتابی که تاکنون درباره زرتشت فراهم آمده ،
پرتوهای اهورامزدا از دیدگان زرتشت
(سرودهای اهورایی اشو زرتشت)

آرشیو ماهانه
آذر 1388
نظر سنجی
+ نظر شما دوستان درباره این وبلاگ چه هست?
-
-
-
-
آمار كلی وبلاگ
نویسندگان الیاس

آمار وبلاگ بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
بازدید های این ماه :
بازدید های ماه قبل :
کل بازدید ها :
تعداد کل مطالب :

اطلاعات بیشتر
Pagerank
تبلیغات

‍CopyRight © 2008 - 2009 by http://zartosht2.mihanblog.com . Allreserved
This Template Transporting For Mihanbblog By WorldTemp.MihanBlog.Com And Special Thanks To Milad Mahdavi

پرسشها,و,پاسخهای,بنیادین,آیین,زرتشت,